Komunikacja pies – człowiek

Psy komunikuja się ze soba za pomocą zapachów i mowy ciała. Ludzie często tylko za pomocy „języka” stąd częste ignorowanie i nie zwracanie uwagi na to, co nam mówią zwierzęta. Merdanie ogona nie zawsze oznacza zabawe – zależy to od ułożenia i sytuacji. Ukłon jest często formą zatrzymania lub przesunięcia, a nie zaproszeniem do zabawy.

Często porównujemy psa do człowieka. Myślimy, że jak powtórzymy coś 100x to pies powinien zrozumieć, niestety nie. Cierpliwość i konsekwencja to to czego nam brakuje. Nagroda za dobrze wykonanie zadanie w postaci smaczka, bądź drapania, jest dużo bardziej skuteczniejsza niż 1000 słów. Niewątpliwie warto czytać i uczyć się właściwych zachwa. Każdy z nas popełnia błedy wynikające z niewiedzy, ale dobrze, gdy w pore się o tym przekonamy.

Psy nie są złośliwe i są na to badania. Prawdopodobnie gdy gryzą kapcie lub inne rzeczy wynika to najczęsciej z tęsknoty lub bardziej profesjonalnie – lęku seperacyjnego. Troszkę o tym wiem, ponieważ moja Tośka miała taki lęk ale o tym szerzej opowiem w innym wpisie. Dlatego warto udać się czasem do specjalisty o pomoc, jedna wizyta może pomóc, a jej brak może powodować nieodwracalne skutki w umyśle psa.

Reasumująć, brak konsekwencji to jeden z najbardziej znanych błędów. Najgorzej jak jeden domownik pozwala, a drugi zabrania. Z pewnością powduję to ogromny chaos. Najlepiej ustalić coś wspólnie i nie złamać się widząć smutne oczy shreka 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.