Kontakty społeczne psów w schronisku

Szkoląć się nieustannie wczoraj miałam okazję uczestniczyć w webinarum pod ww tytułem. Szkolenie przeprowadzone było dla wolontariuszy schroniska w Korabiewicach. Wykładowcami byli Agnieszka Wojtków i Kuba Wierzynkiewicza. Omawiane były cele i powody łączena. Jakie są etapy i dlaczego jest to takie ważne.

Głównymi celami są między innymi zapewnienie towarzystwa innego psa i zwiększenie liczby wolnych miejsc w schronisku. Dodatkowo psy zaspokajają potrzeby kontaktów społcznych i nabywanie kompetencji społecznych. Bardzo ważny jest wpływ środowiska, którą główna rolę odkrywa ograniczona przestrzeń.

Etapami łączenia wyminione przez Kubę są: Dobór psów, Spotkanie przez barierę, Plac treningowy. Wspólne spacery, Pobyt w boksie łączeniowym, Sprawdzenie przy jedzeniu, Zamieszkanie razem i na koniec dbanie o relację. W tym zakresie nie można nic przyspieszyć, wszystko zależy od chakarteru psa. To indywidualne powoduje, że często takie łączanie wypadają bardzo dobrze. Psy socjalizują się wzajemnie i cieszą się swoją obecnością. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze tak jest, dlatego najważniejsze w zamieszkaniu i doborze psów są również takie czynniki jak: osobowość, płeć, wielkość, temperament i korzyści.

Podsumowująć łączenia nie są prostą i szybką sprawą. Tylko dokładna praca może doprowadzić do pozytywnego finału. Warto jednak włożyć trochę wysiłku po to, żeby zwierzakom żyło się lepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.