+(48) 506 52 52 14

psiluz.tosia@gmail.com

„Wszyscy jesteśmy behawiorystami”

Recent Post
Follow Our Social
Have Any Question?

Suspendisse volutpat elit nec nisi congue tristique eu at velit urabitur pharetra exnon ullamcorper condimentum.

Cześć, dziś zainspirowana jedym wpisem na Grupie postanowiłam napisać o wielkich psich znawcach, których masę krąży po internetowych stronach, grupach i innych mediach.

Mówi się trochę, że „wszyscy jesteśmy behawiorystami” i taka jest niestety smutna prawda. Każdy wie najlepiej, bo…jego tata miał od lat psy, wie jak się obchodzić z nimi. Inny przypadek to ludzie, którzy mają jednego rasowego psa i pozjadali wszystkie rozumy. Podczas jednej z dyskusji pewna Pani wypowiadała się bardzo szeroko nt. szkolenia zwierzaków. Twierdziła, że moje metody, nie do końca są dobre. Niestety, nie była to konstruktywna krytyka, gdyż na moje pytanie, gdzie się Pani szkoliła, odpowiedź brzmiała – „nigdzie, ja mam zajawkę na psy”. No trudno z takim hasłem polemizować. Nie mniej jednak bardzo cenie sobie konstruktywne uwagi innych bardziej doświadczonych osób. Te jednak zazwyczaj pisza na prv, a nie na ścianie informacji na facebooku.

Praca dobrego trenera czy behawiorysty to „krew, pot i łzy” jak to już pisałam w poprzednim artykule. Jeśli ktoś chce „iść w pieski” to wykłada na to (tak jak ja) masę kasy i czasu. Ja w swoją psią edukację wyłożyłam już ok 10 tysięcy złotych. I teraz jak ktoś mnie się pyta, czy zrobię coś za darmo to jest mi przykro, bo ludzie myślą, że „beha może być każdy”. Nie mówimy tu o przypadkach gdzie przychodzi do mnie ktoś i ma problemy finansowe, a chce iść na spacer. Takiej osobie zawsze pomogę. Nie każdy może sobie pozwolić na bycie wykawlifikowanym trenerem, dlatego nie dziwmy się stawkom podawanym przez dobrych psich nauczycieli. Ja osobiście rzadko wypowiadam sie na jakieś tematy w mediach, bo moje skoromne doświadczenie mi na to nie pozwala. Lepiej jest czasem milczeć niż pisać głopoty ludziom.

Niestety takich „znawców i zajawkowiczów” mamy całą masę. Pamiętajmy, żeby zawsze sprawdzić ich kwalifikację i jesli to jest informacja internetowa, dobrze mieć 2 lub nawet 3 źródła. Radzić i pisać może każdy, najlepiej jednak zachować swój rozum, żeby nie zaszkodzić swojemu pupilowi.

example, category, and, terms

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *