+(48) 506 52 52 14

psiluz.tosia@gmail.com

Pies lękliwy wg Dogfulness

Recent Post
Follow Our Social
Have Any Question?

Suspendisse volutpat elit nec nisi congue tristique eu at velit urabitur pharetra exnon ullamcorper condimentum.

Cześć ostatnio miałam niezwykłą okazję uczestniczyć w webinarze Agnieszki Grynkiewicz z Dogfulness pt. „Pies lękowy”. Pierwotnie miały to być wykłady na żywo wraz z praktyką w schronisku, niestety obecna sytacja zmusiła nas niejako do takiej formy edukowania. Okazało się, że Aga przekazuje wiedzę w sposób bardzo prosty i przejrzysty z dużą ilością filmików pokazujących dokłądnie sytuację psiaków lękowych i jak sobie z tym radzić. Czego się dowiedziałam?

Lęk przede wszystkim to nieadekwatna reakacja na nierealne zagrożenie, gdzie w porównaniu do strachu wszystko jest prawdziwe. Często przyczyną niepokoju u psa są traumatyczne doświadczenia, emocje opiekuna, temperament psa albo po prostu brak doświadczeń. Żródłem tego są często inne psy, przez które pies został poryziony, brak wsparcia, brak możliwości ucieczki. Kolejnym przykładem są ludzie, czyli znęcania się nad zwierzęciem, bicie, przedmiotowe traktowanie lub po prostu brak doświadczeń z ludźmi. I na końcu mamy otoczenie czyli głośne dźwieki, fajerwerki, wczesne odzielenie od suki, czy też pseudohodowla czy schronisko.

Wiele z tych problemów da się rozwiązać przy ścisłej współpracy z behawiorystą. Pamiętjamy, że nasz wkład jest niezbędny do uzyskania oczekiwanego efektu. Potrzeba do tego dużo cierpliwości, miłości i czasu. A tego nigdy nie za wiele w pracy z psami. Często nie zdajemy sobie sami sprawy, że wprowadzamy psiaka w stresującą sytuację. Nasze działania często poglębiają lęk zamiast go wycofać. Dobrze jest więc przede wszystkim zdjagnozować problem przy pomocy specjalisty i odpowiednio z nim walczyć.

example, category, and, terms

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *